Abone Ol!
-Her derde deva Dronamı olacak
Oda ve Borsa
2017-10-11 20:46

-Her derde deva Dronamı olacak

-Her derde deva Dronamı olacak…

-İTO FUTURİSTANBUL DÜZENLEDİ…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) düzenlediği  Futuristanbul  panel ile girişimciliğin, sarayiciliğin küresel ticaretin ve insanın yarınlarına dair önemli ip uçları  vermeyi hedefini gerçekleştirdi.

 Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, toplantının açılışında  yaptığı açılış konuşmasında hayatta her şeyin bir “neden”le başladığını belirterek, "İnsana dair her şeyin arkasında bir neden vardır. Gelişme dediğimiz şey, o "neden"lerin ardından koşmak, açıklamalarını bulmaktır. Dünya kurulduğu günden bugüne neden sorusunun peşinde inişler ve çıkışlar yaşadı. Yine bu süreçte değişimin hızı öyle bir hal aldı ki, durup üzerine düşünmeye kalksak bile bunu başarmamız mümkün olamıyor. Çünkü üzerinde düşüneceğimiz şey çoktan eskimiş oluyor" dedi

Değişimin hızını somut olarak görmek için aile büyüklerinin yaşamlarıyla kendi yaşamlarımız arasındaki farka bakmanın yeterli olacağını aktaran Çağlar, şunları söyledi:

"Radyonun bulunmasıyla Mars’a insan taşınması sadece bir insan ömründe gerçekleşti. Radyodaki konuşmaları dinleyince, ‘Bu kadar insanı bu küçücük kutuya nasıl sığdırmışlar’ şaşkınlığını yaşamış olan ninemle, uzaya sinyal gönderen torunum aynı zaman diliminde yaşıyorlar. İnsanoğlu olarak evrendeki ilerleyişimiz geleceğe doğru muazzam bir hızla sürerken bir yandan da geçmişin kodlarını çözüyoruz."diyen Çağlar, Meselenin geleceğe yürümek değil onu inşa etmek olduğunu kaydederek, "Gelecek kavramı bizler için bir gizem olmanın ötesinde bir inşa sürecine, bir tasarım çabasına dönüşmüştür. Zira geleceği tahmin etmenin en iyi yolu da, onu inşa etmek için çalışmaktan geçer. İşte Futuristanbul, böylesi bir zamanda İstanbul Ticaret Odasının gelecek çabasının bir ürünü olarak hayat buldu".

Panelde söz alan Da Vinci Enstitüsü Direktörü ve Google gelecek bilimcisi (fütürist) Thomas Frey, Teknolojinin insan hayatının her alanında gözle görülür değişime yol açtığını hatırlatarak, teknolojik imkanların demokrasi kültürünün gelişimine de katkı sunacağını belirtti. Erey, "Online oylama konusu yakın gelecekte seçimleri daha proaktif hale getirebilir. Ülke başkanlarının seçimi için ülkeler online seçimler yapabilir, olimpiyat oyunlarının hangi ülkede yapılacağı bu yolla belirlenebilir. İnsanlar evlerinde ya da yolda mobilden oyunu vererek demokratik hakkını kullanabilir" dedi.

 "İspanya’da herkes oyunu oturduğu yerden internet üzerinden verebilseydi yaşanan tüm bu karmaşa da olmazdı" diyen Frey, teknolojinin şu veya bu şekilde gelişimini sürdüreceğini, insanların hayatını yeniden düzenleyeceğini belirtti.

Frey konuşmasında yakın gelecekteki işsizlik tehlikesine dikkat çekereke, "Ben 2023’e kadar 2 milyar işin ortadan kaldırılacağını söylemiştim. Bunu 2 milyar kişi işsiz kalacak demek için söylemedim. İnsanları uyandırmak için söyledim. İnşaatlarda kullanılan su terazisi artık mobil aplikasyonlarla indirilebiliyor. Artık ustalara olan ihtiyacımız azalıyor,  Gelecek nesiller için gereken iş kollarının sanal gerçeklik, sensör teknolojileri, 3 boyutlu yazıcılar ve drone’lar  endüstride geleceğini ifade edecek, Drone’lar şu anda sadece teslimat aracı olarak kullanılıyor. Sadece drone uçurmak için 192 yöntemden bahsediliyor. Düşünsenize drone’lar her zaman kurye aracı ya da görüntü çekme aracı olarak mı kalacak? Drone’lara hoparlörler, mikrofonlar, kızıl ötesi gereçler, tekerlek eklesek neler olur? Robotik kollar eklesek… Gelecekte drone’lar acil durum kurtarmaları için kullanılacak, yangınları önleyebilecek. Hali hazırda su ve kimyasallar yerine ses teknolojisiyle yangın söndüren drone teknolojileri üzerinde çalışılıyor. Drone ambulanslar yakında geliyor. Drone’lar çok uzak olmayan bir gelecekte bireysel yardımcılarınız haline gelebilir."

Frey, drone’ların geleceğin dünyasında en önemli iş gücünü oluşturacağını kaydederek, "Yakın bir gelecekte İstanbul dahil büyük şehirlerde 50 bin drone uçacak. Yüzden fazla alanda insanların hayatına değecek. Düşünürsek bunların izni, regülasyonu nasıl olacak? Bunların hiçbirini insanlık olarak henüz konuşmuş ve kararlaştırmış değiliz. Ama uyanırsak geleceğin sesine kulak verirsek hazırlıklarımızı da yapmış oluruz" diye konuştu.

 

Frey, "Kurye, ambulans şoförü, polis, ev taşıyıcılar… Bu meslekleri gelecekte drone’lara kaptıracağız ama drone komuta merkezi görevlileri, veri analistleri ve buna benzer yeni iş tanımları çıkacak. Drone taksiler geçen hafta Dubai’de devreye girdi. 2030-2032’de muhtemelen dünyada 1 milyon drone aktif olarak insanlara hizmet veriyor olacak. Burada drone olarak bahsettiğim şeyler sürücüsüz araçlar ve insan müdahalesi gerektirmeyen uçan araçlar."

3D Yazıcıların bir gün içinde yeni bir ev basabileceğini anlatan Frey, bireylerin sıkça evlerini yeniden tasarımını yenileyebileceğini söyledi.

 

Eğitimi yapay zeka sahibi robotlarının 4 ya da 10 kat daha hızlı bir şekilde üstlenebileceğini hatırlatan Frey, "Eğitim verecek robotlar sizin becerinize göre içerikler verecek ancak eğitimde tek tür bir yapıdan söz edilmeyecek muhtemelen" dedi.

Toplantıda söz alan Ekonomis ve Fütürist Hamısh Mcrea da dünyanın kalknmasına yönelik görüşlerini dile getirirken, gerçek zenginliğin kndi kültürel , düşünsel ve toplumsal kaynakların geliştirilme ölçülebileceğini anlattı. Mcreae Dünyadaki en ünlü kuruluşların en iyi   uygulamalarından faydalanmak için nasıl stratajiler geliştirmelerini gerektiğini anlattı,


Bu haber 1418 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 5 = ?

HAVA DURUMU

İstanbul
ANKARA
Ankara
ANKARA
İzmir
ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

GELİRİNİZ GEÇİMİNİZİ TEMİN EDİYOR MU?

Avrasya Haber Ajansı © 1994