EKONOMİEkonomi

57 girişime 677 milyon liralık yatırım

 

57 girişime 677 milyon liralık yatırım

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Tech-InvesTR Girişim Sermayesi Destekleme Programı çerçevesinde kurulan fonların, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 57 farklı girişime yatırım yaptığını belirterek, “Fonlar tarafından yapılan toplam yatırım tutarı 677 milyon liraya ulaştı” dedi.

Mandal, tekno yatırımların önemi ve ülkedeki durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Teknoloji tabanlı girişim firmalarının, yükselen ekonomilerin en önemli kaldıraçları arasında sayıldığına işaret eden Mandal, Türkiye’de bu kapsamdaki firma sayısının son 12 yılda önemli ölçüde artış gösterdiğini söyledi.

Girişimci firma sayısı arttı

TÜBİTAK “Girişimcilik Destek Programı (BiGG)” aracılığıyla verilen desteklerle kurulan girişim firmalarının söz konusu artıştaki rolüne dikkati çeken Mandal, “TÜBİTAK, BiGG Programı kapsamında girişimleri destekleyip bir taraftan da BiGG girişimlerine hizmet veren BiGG uygulayıcı kuruluşlarını seçiyor, girişimcilik ekosistemindeki önemli paydaşların yetkinliklerini birleştirerek girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi hedefliyor. 2015 yılında 7 BiGG uygulayıcı kuruluşu ile başlayan program, bu gün pek çok önemli paydaşın yer aldığı 147 uygulayıcı kuruluş ile devam etmektedir. Böylelikle büyüyen BiGG girişimcilik ekosistemi içinde, ekonomik katma değer yaratacak pek çok yenilikçi fikir BİGG markasıyla hayata geçiriliyor.”