6 ayda 52,7 milyar dolarlık yatırım

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne 6 ayda 52,7 milyar dolarlık yatırım yapıldı

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin haziranda ağırladığı turist sayısı, bir önceki aya göre yüzde 66,39 artarak, 23 milyon 922 bin 600’e ulaştı. Xinjiang’da haziranda gerçekleştirilen turizm geliri de yüzde 89,69 artarak, 17 milyar 412 milyon yuanı buldu.

Bölgenin 1-21 Temmuz günleri arasında ağırladığı turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,7 artarak, 25 milyon 540 bine çıktı. Bu dönemde bölgenin gerçekleştirdiği turizm geliri de yüzde 16,67/lik artışla, 19 milyar 100 milyon yuana ulaştı.

Öte yandan bölgeye yılın ilk yarısında yapılan yatırım miktarı da 35 milyar yuanı geçti. Xinjiang Özerk Uygur Bölgesi Ticaret Dairesi’nin verilerine göre, yaklaşık 355,3 milyar yuan (52,7 milyar dolar) tutarında bir bileşik yatırım çekti.

Bölgesel ticaret dairesi, Xinjiang’in yılın ilk altı ayı içinde yatırım cezbetme yolunda gösterdiği performansın, değişik sektörlerin pazar yönelimli davranışlarından ve inovatif yatırım çekme yöntem ve önlemlerinden kaynaklandığını belirtti. Daire, Xinjiang’ın yatırıma ilişkin ortamını desteklemeyi sürdüreceğini ve bölgede yerleşik endüstrinin koşullarını geliştireceğini duyurdu.

Çin, istihdamı desteklemek için 4.9 milyar dolarlık işsizlik primi ödedi

Beşeri Kaynaklar ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu yıl istihdamı istikrara kavuşturma yolundaki güçlüklerin üstesinden gelmeleri için düzenli olarak şirketlere yardımcı olmaya yönelik önlemler alındığını bildirdi. Bakanlık yetkilisi Gui Zhen, yılın ilk altı ayı boyunca hiç personel çıkarmayan veya çok az personel azaltımına giden şirketlere 33,1 milyar yuan (4,9 milyar dolar) işsizlik sigortası primi geri ödendiğini söyledi. Söz konusu uygulama, ülkenin istihdam düzeyini dengede tutma ve yeni işyeri yaratma konusunda önemli uğraşlarından birini oluşturuyor.

Öte yandan bakanlık, piyasa oyuncularının üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla, güçlüklerle karşı karşıya kalan endüstriler ve firmalar için işsizlik sigortası primlerini indirdi veya bunların ödemesini erteledi. Gui, bu bağlamda ve bu dönemde, salgının en çok etkilediği girişimlerin 71,5 milyar yuan tutarında işsizlik sigorta primi ödemesinden muaf tutulduğunu açıkladı.

Ayrıca bakanlığın kamuoyuna duyurduğuna göre Çin, bir yandan işsizlik sigortası kapsamını genişletme politikasını yaygınlaştırırken, yılın ilk yarısında 6,2 milyon kişiye de sigorta fonundan 40,2 milyar yuan ödeme yapıldı.

Çin Uluslararası Radyosu