EKONOMİEkonomi

ABD Kripto Parayı Kurtarabilecek mi ?

ABD’de banka battı Kripto para dibi gördü

 (Seyfi AKİL)- 

Piyasalar birkaç gündür Amerika’da başlayan bankacılık sektöründeki krizlerin Avrupa’ya sıçramasına odaklanmış durumda. Veriler ve haberler küresel ve kripto para piyasalarında çekilmelere sebep oldu.

Kripto piyasasında da yükselişlerin ardından %5 civarında değer kaybetti. Bitcoin 25 bin 250 dolardan dönerek, bu sabah saatlerinde 24 bin 460 dolar seviyelerinde fiyatlandı.  ABD’den gelen ÜFE verisi, aylık %0.3 beklentisine karşılık -%0.1 gelerek, FED’in gelecek hafta yapılacak toplantısında daha az sıkılaşmaya gideceği yönünde beklentileri arttırdı.

Gelen veriler Amerika’da başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizi İsviçre’nin dev bankası Credit Suisse’in 2022 yılı mali ve operasyonel sonuçlarına göre 7.3 milyar İsviçre frangı yani 8 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Gelen veriler ve haberler ABD borsalarında satış baskısına neden oldu ve küresel piyasalarla paralel olarak gelişmeler kriptolarda da yükselişlerin ardından hızlı satış baskısı yarattı. S&P500 -%0,7 ve Nasdaq %0,1 değişimlerle günü sonlandırdı. Euro Bölgesinde, Credit Suisse haberleriyle daha sert geri çekilmeler görüldü. Kripto piyasasında da yükselişlerin ardından %5 civarında geri çekilmeler oldu.

Altcoinler’de yatay pozitif seyir

Bitcoin birçok kez test ettiği 25 bin 250 dolar seviyesine kadar yükselse de bu sabah saatlerinde 24.460$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor, Ethereum da 1.650 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinler’de ise yatay pozitif bir seyir hakim. Kripto piyasasının toplam değeri %2 artış göstererek psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde 1.04 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Bitcoin’in dominasyonu yükselişine devam ederek %45.6, Ethereum dominasyonu ise %19,4 seviyelerinde yer alıyor. Bugün ARPA ve MASK çift haneli kazançlar ile Bitay’da en çok yükselen kripto paralar olarak öne çıkıyor.

Piyasaların gözü Fed’de

Küresel piyasaların radarında ABD’den gelecek FED faiz kararı var. Piyasa beklentisi ise 50 baz puan artış olacağı yönünde. Bitcoin, gelen ÜFE enflasyon verisi sonrası birçok kez test ettiği 25.250$ seviyelerinden yine ret alarak bugün sabah saatlerinde 24.460$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Günlük grafiğine bakıldığında yükselen kanalın içerisinde ve 23.950$ önemli destek seviyesinin üzerinde olması pozitif hareketliliğini desteklemeye devam eden Bitcoin için, yukarı yönlü hareketlilikte kanalın orta bandı olan 24.885$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması kritik olacaktır. Ardından sürekli test edilen 25.250$ ve 26.385$ seviyelerini tekrar test etmesi beklenebilir.

Aşağı yönlü bir harekette ise önemli ve ilk destek seviyesi olan 23.950$’a tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde 23.170$ seviyesi ardından da 22.895$ seviyeleri karşılanabilir.

 

Kripto piyasalarında tedirginlik devam ediyor

SVB’nin batışı sonrasında kripto sektörünün önemli sabit varlıklarından USDC ihracatçısı Cİcle’ı etkilendi. Bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklaması sonrasında endişeler artmıştı. Hafta sonu bankanın kapalı olduğu saatlerde yoğun şekilde USDC satışı yaşandı. 1 dolar sabitliğini satışlar sonrasında 0,8 dolara düşürdü. Hafta sonu nedeniyle likide sorunu yaşandığını açıklayan USDC, hafta açılışında sabitliğin korunacağını duyurmuştu. Bu açıklama sonrasında ise yeniden 1 dolar seviyesine gelmeyi başardı. ABD’de baş gösteren bankacılık krizi sonrasında ABD Merkez Bankası (FED) hamlesini yaptı. Bankalara yardımcı olmak için iskonto penceresine erişim kolaylığı sağlanacağı ifade edildi. SVB benzeri başka bir çöküş olmaması için ayrıca iskonto penceresine erişime şartlarını d gevşetmeye karar verdi.