Bundan Güzel İş Fırsatı olmaz…

73 Türk firması, Dubai’de ‘otel ekipmanı’ yarışında
Dubai’deki The Hotel Show’a Türkiye’den katılan Türk otel ve restoran ekipmanı firmaları, Expo 2020 Dubai için Körfez’de inşa edilen otelleri takibe aldı. Fuara katılan 370 firmanın 73’ünü Türk firmaları oluşturdu. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Dubai’de Expo 2020’ye kadar kalan 40 bin yeni otel odası inşa edilecek. Bundan güzel iş fırsatı olmaz” dedi.


The Hotel Show Dubai Otel, Restoran Ürünleri ve Ekipmanları Fuarı, Dubai World Trade Center’da, Ortadoğu Tasarım ve Konuk Ağırlama Haftası kapsamında düzenlendi. Fuardaki Türkiye milli standının açılışı İTO Başkanı Şekib Avdagiç (sol 2), Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Can Dizdar (sol 3), Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç (sağ 2) ve bölgenin ilk kadın otel genel müdürü Sharian Al Mashary’nin (sağ 3) kurdele kesmesiyle gerçekleştirildi.

Doğan Erdoğan / Dubai

Toplam 190 ülkeden 25 milyon kişinin ziyaret ettiği, ilki 1851’de Londra’da düzenlenen ve dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Expo 2020’ye, bir başka deyişle ‘Dünya Sergisi’ne 13 ay kala hazırlıklar hızlanırken, gözler Dubai’nin konaklama endüstrisi üzerine çevrildi. Avdagiç, “Biz 73 firmamızla bu fuara, 500 milyar dolarlık Körfez otel pazarından pay almaya geldik. Fuar boyunca yapılan görüşmeler, bizi bu konuda umutlandırıyor. Fuara katılan 370 civarındaki firmanın 73’nü Türk firmaları oluşturuyor. Bu çok önemli bir başarı” dedi.

370 FİRMA STANT AÇTI

Dubai’de 17-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen The Hotel Show 2019 Otel, Restoran Ürünleri ve Ekipmanları Fuarı’na katılan 73 Türk firması, Körfez’de inşa halindeki otel ve restoranları yakın takibe aldı. Dubai World Trade Center’da gerçekleştirilen fuara 80’i aşkın ülkeden 30 bin ziyaretçi katıldı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyüğü olan fuarda, konaklama ve restoran sektöründe 370 firma ve kuruluş stant açtı.

MİLLİ KATILIM İTO’DAN

The Hotel Show’un Türkiye milli katılımını ilk kez bu yıl İstanbul Ticaret Odası (İTO) düzenledi. Türkiye’den 73 firma 1.890 metrekarelik alanda ürün ve hizmetlerini sergiledi. Öte yandan Ortadoğu Tasarım & Konuk Ağırlama Haftası (MEDHW) kapsamında The Hotel Show ile eş zamanlı olarak Index, Workspace, The Leisure Show, Surface Design ve FIM fuarları da gerçekleştirildi. Bu fuarlarda da Türkiye’yi 30’dan fazla firma bireysel katılımcı olarak temsil etti.

700’DEN FAZLA OTEL

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, fuarda gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası konaklama endüstrisi ve turistlere yönelik ticaretin, sadece Dubai’de değil, Ortadoğu’da çok hızlı büyüdüğünü söyledi. Avdagiç, Körfez ülkeleri otel pazarının toplam değerinin planlama, tasarım, ihale ya da inşaat aşamasındaki projeleri de katınca 501 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi. Avdagiç, “Körfez ülkelerinde şu an 196 otel tasarım aşamasında, 708 otel inşa ediliyor, 94 otel ise planlama aşamasında. Dubai’de ise haziran itibariyle 700’den fazla otel ve 120 bin oda bulunuyor. Otel odası sayısının 2019 sonunda 132 bine, Expo 2020’nin başlayacağı Ekim 2020’de ise 160 bine ulaşması bekleniyor. Bu oteller asansöründen, personel üniformasına ve duvarındaki boyasına kadar Türk girişimcisi için fırsat demek” diye konuştu.

A’DAN Z’YE HER ŞEY

Avdagiç, fuarın yeni iş birlikteliklerinin doğuşunun da simgesi olacağını söyledi. Avdagiç, “The Hotel Show Dubai, Ortadoğu’da uluslararası konaklama ve ağırlama endüstrisinin yeniden tanımlanmasında ve şekillendirilmesinde önemli bir fuar. Otel çalışanı üniformalarından, düşük elektrik voltajı sistemlerine kadar konaklama ve restoran üzerine her ne varsa A’dan Z’ye her şeyi burada görebiliyoruz. Otel müdürleri, mimarlar, tasarımcılar ve satın alma yöneticileri buraya geliyor. Bunu girişimcilerimiz için ciddi bir fırsat olarak görüyoruz” dedi. Türk yapımı dizilerin Körfez ve Ortadoğu ülkelerinde evlerde ve otellerde büyük bir ilgiyle takip edildiğini hatırlatan Avdagiç, “Şimdi hedefimiz o ki, girişimcilerimiz The Hotel Show Dubai’yi yeni bir başlangıç kabul edip, otel ve restoran ekipmanları ile de bu ülkelerde daha çok eve, otele ve restorana girsin. Körfez ve Ortadoğu’da otel ve restoran ekipmanlarının, mutfaklarımızın dünyada büyük ilgi gören Türk dizilerimiz gibi dikkat çekmesini istiyoruz” diye konuştu.

THE HOTEL SHOW DUBAİ’DEN NOTLAR 

Fuar, Middle East Design & Hospitality Week (MEDHW) kapsamında yapıldı. Bu sayede fuara gelenler mobilya, tasarım, dekorasyon, aydınlatma ve tekstil üzerine diğer dört fuara da katılma imkanı buldu.
Türkiye milli standındaki trend alanında, ziyaretçilere Türk kahvesi ile simit ikramı yapıldı, cam üfleme sanatından örnekler sunuldu.
Fuar, şefin masası, housekeeping ve otel odası tasarımı gibi yarışmalara da sahne oldu.

BAE’DEN İSTANBUL’A 6 AYDA 15 BİN 393 TURİST GELDİ

Şekib Avdagiç, 2019’un ilk 6 ayında Arap ülkelerinden İstanbul’a gelen ziyaretçi sayıları geçen yılın aynı dönemine yüzde 17 arttığını hatırlattı. Avdagiç, Birleşik Arap Emirlikleri ile çok yoğun bir turist trafiğimiz bulunmadığını, daha çok turist gelmesi için çalıştıklarını kaydetti. Avdagiç, “İlk 6 ayda BAE’den 15 bin 393 kişi İstanbul’u ziyaret etti.

Kişi başı milli gelirin 60 bin dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, BAE vatandaşlarının ülkemizi ziyaret etmesi turizm gelirlerimizin artırılması adına önemli. Türkiye’nin 2023 turizm hedefi 50 milyon turist ve 50 milyar dolar. Bu doğrultuda, Körfez ülkelerindeki 46 milyonluk turist potansiyeli ülkemizin 2023 hedefleri için önemli. Hatırlamak gerekir ki Dubai Afrika, Asya ve Avrupa’nın kesişme noktasında, tamamının sermaye ve yatırımcı güçlerini bir araya getiriyor. Aynı hedefle yola çıkan İstanbul için de Dubai tecrübesinden istifade edeceğiz” dedi.

GASTRONOMİ SEKTÖRÜ HIZ KESMEDEN BÜYÜYOR

Turizmin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanında, doğrudan ve dolaylı şekilde etkilediği birçok iş kolunun da gelişimini sağlayan bir sektör olduğunu belirten Avdagiç, “Bunun en yoğun biçimde görüldüğü alanlardan biri de otel ve restoran ekipmanları sektörü. Özellikle de endüstriyel mutfak ve masaüstü ekipmanları sektörü öne çıkıyor. Dünyada gastronomi sektörü hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Türkiye’ye de bu alanda pozitif etkileri oluyor. 2018’de endüstriyel mutfak sektörü, bugün 60 bin kişiye istihdam sağlarken, 13 milyar lira pazar büyüklüğüne ulaşmıştır. 173 farklı ülkeye daha endüstriyel mutfak ihraç ediyoruz. İhracatta ilk 5 ülke Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve ABD. Arap ülkelerine ihracatımızın bu beş ülke seviyesine gelmesini amaçlıyoruz” dedi.

İTO’YU THE HOTEL SHOW’A TAŞIYAN ÜÇ TEMEL SEBEP

Türk girişimcisini bu yıl The Hotel Show Dubai’ye getiren üç önemli sebep bulunduğunu belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Körfez ülkeleri ve BAE’nin turizm sektöründe ciddi bir yükseliş trendinde olduğunu vurguladı.

Avdagiç, “Bölgede otel ve diğer konaklama tesis sayısı ve kapasiteleri sürekli yükseliyor. Otel ekipmanlarına ihtiyaç giderek artıyor. Dubai’de Expo 2020’ye kadar kalan 40 bin yeni otel odası inşa edilecek. Sadece bu yıl açılışı yapılacak 10 adet ultra lüks otel var. 2020’ye kadar Körfez ülkelerinin turizm geliri toplamının 44 milyar dolara ulaşması bekleniyor” dedi. İTO Başkanı “Bizi Dubai’ye getiren ikinci önemli sebep; Körfez ve BAE’de, bu alanda yeterli yerel üretim bulunmuyor. Bu otellerin neredeyse tüm tedariki ithalat ile karşılanacak. Bundan güzel iş fırsatı olmaz” şeklinde konuştu. Avdagiç şöyle devam etti: “Üçüncü belki de en güncel sebep ise

Expo 2020’nin 20 Ekim 2020 ve 10 Nisan 2021 tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirilecek olması. Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya’da düzenlenen ilk ‘World Expo’ olacak. Yaklaşık 13 aylık bir süre var. Expo, 173 gün sürecek ve Türkiye’nin ihracat, turizm ve yatırım imkanlarının tanıtılması açısından önemli. Beş yılda bir gelecek bir tanıtım ve iş yapma fırsatı.”