Çay’ın yurdu Srilanka, Wordfood İstanbul’da…

Dünyanın en büyük çay üreticilerinden Srilanka (Ceylan) 4-7 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP sergi merkezinde yerini aldı.

Srilanka’nın Türkiye Büyük elçisi M.R. Hassan, ülkesinin önde gelen 4 ihracatçı çay üreticisi ile birlikte katıldığı Fuarda, Srilanka Çay federasyonun pavyonunun kurdelesini keserek, fuarın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Srilanka Çay Federasyonu temsil eden Premala Srikantha, Srilanka’nın Dünyanın üçüncü büyük çay üreticisi  olduğunu belirterek, 150 yılı aşkın bir süredir, kaliteli üretimleri ile dünyanın bir çok ülkesinin çay ihtiyacını karşıladıklarını anlattı.

Çay üretiminin 1500 metrenin üzerindeki alanlarda üretildiğine dikkat çeken Srikantha, 300 milyon kilo yıllık üretim hacminin bulunduğunu belirterek, “ en büyük alıcılarımız, Irak, Türkiye ve Rusyadır. Türkiye ile olan ticaretimiz her geçen gün hızla artmakta olup, yıllık  35 milyon kiloluk bir ihracatımız var. Bu gün sayılı  fuarlardan biri olan Word Food  fuarına  ülkemin  önemli  çay üreticilerinden 4 tane ihracaatçı firmanın katılması Türkiye’ye verdiğimiz önemi göstermektedir. Türkiye’den 20 firma ülkemizden ürün almaktadır. Bu ürünün yüzde 95’ini  siyah çay, yüzde 5’ini ise yeşil çay  alıyor. Ülkemde her kez federasyona üye olmaz, Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra aslan loğosunu kullanabilirler”.