Çin’de günlük Covid-19 vaka sayısı 40’a indi

Çin, günlük olarak Covid-19 vaka sayısı ile ilgili gelişmeleri bildirmeye devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, pazar günü itibarıyla Çin’in ana kesimindeki vaka sayısı 40 oldu. Bu rakam, bugüne dek ulaşılan en düşük vaka sayısını temsil ediyor. Yeni vakaların 36’sı Wuhan kentinde ortaya çıktı.

Komisyonun verdiği bilgiye göre, salgın nedeniyle dün 22 kişi hayatını kaybetti, şüpheli vaka sayısı 60 arttı ve bin 535 kişi taburcu edildi. Dün gece yarısı itibarıyla Çin’e yurt dışından gelen vaka sayısı da 4 arttı. Çin’e diğer ülkelerden gelip yeni tip korona virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı toplamda 67’ye ulaştı.

Çin genelinde Covid-19 taşıdığı tespit edilen toplam kişi sayısı 80 bin 735 oldu. Tedavilerinin ardından taburcu edilenlerin sayısı 58 bin 600, can kaybı ise 3 bin 119 olarak kayıtlara geçti.
Bu arada 20 bin 146 kişinin de hastalarla yakın temas kurdukları gerekçesiyle müşahede altında tutulduğu aktarıldı.

Öte yandan tespit edilen vaka sayıları, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 114, Makao Özel İdari Bölgesi’nde 10 (hepsi taburcu) ve Taiwan bölgesinde 45’e ulaştı.

Türkiye’de Vaka var mı?

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs için alınan tedbirler kapsamında, yurt dışından son 14 gün içinde Türkiye’ye dönenlerin, ilk 14 günlerini evlerinde geçirmeleri gerektiğini söyledi. Fahrettin Koca, Pazar akşamı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit. Lütfen uyalım” dedi. 

Yurt dışı dönüşler için 14 gün kuralı Hastalığın yayılışı bir çok ülkede dezenfektan ve maske sıkıntısına, yiyecek stoklarına yönelmeye yol açarken, Almanya’nın Koblenz kentinde 1400 doktor ve sağlık görevlisinin katıldığı Koronavirüs Konferansı’nda, hastalıkla ilgili kaygıların histeriye dönüşmeye başladığı uyarısı yapıldı.