Çuhadaroğlu ve Aydın Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Çuhadaroğlu ve Aydın Üniversitesi arasında akademi ve sanayi iş birliğinin geliştirmesine yönelik protokol, İstanbul Aydın Üniversitesi Dekanlık Binasında düzenlenen törenle 11.11.2022 tarihinde imzalandı.İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ve Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı’nın katılımıyla imzalanan iş birliği protokolü imza töreninde Covid önlemleri dikkate alındı. İmza törenine ayrıca, Lisansüstü Eğitim Müdürü R. Kutay Karaca, Çuhadaroğlu IK ve Pazarlama Bölümleri eşlik etti.Lisans – Lisansüstü akademi ve sanayi arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği protokol kapsamında, öğrencilerin eğitimleri süresince uygulama konusunda tecrübe kazanmaları amaçlanıyor. Protokol kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bulunan akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler, alüminyum konusundaki kişisel araştırma ve proje çalışmalarında Çuhadaroğlu Grup tarafından desteklenecekler. Yapılan çalışmalar sonrasında hazırlanan raporlarla TÜBİTAK başta olmak üzere AB destekli projelerde ortaklıklar kurulması hedeflenecek. Ayrıca ön lisans ve lisans öğrencileri belirli periyotlarla Çuhadaroğlu Grup bünyesindeki üretim yerleşkelerini ziyaret ederek uygulama konusunda tecrübe sahibi olacaklar.

Uygulama ve Teori Bir Arada

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli mühendislik alanındaki lisansüstü çalışmaların sanayi ile bütünleşmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, üretime dönüşmeyen bilginin bir anlamı olmadığını söyledi. Yapılan iş birliği protokolünün uygulama ve teorinin bir arada görülmesi konusunda ciddi katkıları olacağını söyleyen İzmirli, öğrencilerin mesleğe başlamadan önce tecrübeye sahip olmalarının önemini vurguladı.

Yetişmiş Ara Eleman Eksikliği Mevcut

Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı ise Çuhadaroğlu Grup olarak imzalanan protokol ile oluşan birlikteliğe inandıklarını belirterek, bu birlikteliği sürekli kılma arzusunda olduklarını söyledi. Grup olarak benzer iş birliklerinin farklı üniversitelerle sürdüğünü dile getiren Aracı, 18 yıldır devam eden Çuhadaroğlu Proje Yarışması’nın önemli katkılar sağladığını belirtti. Sanayi ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çeken Aracı, donanımlı insan kaynağına ulaşmanın önemini belirterek, Türkiye’de sanayi kuruluşlarında yetişmiş ara elaman konusunda sıkıntıların olduğuna vurgu yaptı