Müzik Severler dikkat dikkat…Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 19. yılında müzikseverler için yine dopdolu bir program hazırladı. Bosfor Turizm ana sponsorluğunda gerçekleşecek Festival, 18 Temmuz Pazartesi akşamı kapılarını bir kez daha açacak.

25 konser,

Suda, Kumda, Taşta konseptleri ile seyirciyi buluşturacak olan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivalinde bu yıl, 25 konser, performans ve gösteri yer alacak. Festival, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yine Bitez’deki Zefirya Kültür Merkezinde iki konserle sanatseverlerle buluşacak. “Taşta” başlıklı konserler 25 asırlık tarihi taş ocağında gerçekleşirken, “Kumda” ve “Suda” başlığı altındaki konserler Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde düzenlenecek. Festivalde Eylül ayında, “Yeşil Yaşam Gümüşlük” etkinlikleri öne çıkacak. 

Bodrum’un kalbi Gümüşlük Festivalinde atacak

  1. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl da dopdolu bir programla Bodrumlu sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 18 Temmuz Pazartesi akşamı Festivalin resmi açılış konserini İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro, Antik Taş Ocağında gerçekleştirecekler. Bu yıl ayrıca öne çıkan konserler arasında Piyanist Gülsin Onay ve müzik yazarı, yayıncı Serhan Bali ile “Açıklamalı Konser”; İngiliz piyanistler, Murray McLachlan ve Kathryn Page; Türk piyano virtüözü ve teorisyen Türev Berki’den, “Son Sözün Şifreleri: Saygun, Opus 76” başlıklı söyleşi; Makedonyalı piyanist Danica Stojanova; Tuna Bilgin – Festival Akademisi Gençler Konseri; Macar kemancı Antal Zalai ve Piyanist Yener Gökbudak; “Beethoven’ı Anlatmak” başlıklı teatral konser; Fransız viyolonselci Ophelie Gaillard ve piyanist Atakan Sarı; Caz piyanisti İsrailli Uriel Herman; Fransız caz üçlüsü Nout; Mehmet Ali Şimaylı’dan ‘Portrait and a Dream’ başlıklı konser; Güney Afrikalı Lakuti, Zozo, Q-BRA ve Şevval Kılıç’tan DJ Performansları; Love Jazz Quartet; “Çocuklar için Masalların Masalı” ve “Yürüyen Merdiven ve Tülay Günal” konserleri yer alıyor.
 

İstanbul’dan tiyatro; Hollanda’dan sirk geliyor

  1. yılında festival programında bu yıl bir de “Şatonun Altında” isimli tiyatro gösterisi taş ocağında izleyici ile buluşacak. Dört sene boyunca İstanbul’da kapalı gişe oynayan “Şatonun Altında” isimli oyun eleştirmenlerden tam not almış. Festivalin bir diğer ilgi çeken gösterisini ise Hollanda Kraliyet Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle Hollanda’dan gelecek olan sirk oluşturuyor. “Bir Çekirgenin Rüyası” isimli sirk performansı, 28 Ağustos’ta Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde gerçekleşecek.

Kapanış konseri kaçmaz

  1. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 14 Eylül akşamı Antik Taş Ocağı’nda gerçekleşecek muhteşem bir konserle son bulacak. Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasıyla, Gümüşlük Festival Akademisinde iz bırakmış Genç Yeteneklerin birlikte verecekleri konsere, Devlet Sanatçısı, Piyanist Gülsin Onay da solist olarak katılacak.
 

Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinleri farkındalık yaratacak

Festivalin üstlendiği misyonlardan biri haline gelen ve özellikle de çocuklarımızda farkındalık yaratmayı hedefleyen Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinlikleri, bu yıl da yoğun bir programla sürecek. Atölye, söyleşi ve panellerin yer alacağı Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinliklerinde Caner ve Tamer kardeşler (Çocuk Oyunları Atölyesi); “Tabanları Yağlamak” çocuk oyunu; Güneşin Aydemir (Devr-i ÂLEM – Doğa üzerine bir muhabbet çemberi); Bozcaada Ekolojik Belgesel Film Festivali işbirliği ile 4 günlük bir seçki ile 4 film gösterimi; Mayıs – Haziran aylarında başlanılan PEK-DER ile ortak çocuk etkinliklerinin yanı sıra geçtiğimiz yılda da iki etkinlik düzenleyen Babun Çocuk Kitapçısı, çevre bilinci temalı kitaplardan bir çocuk kitaplığı kuracak. Babun Play ise bu kitaplıktaki çocuk kitaplarıyla ilgili bir dizi okuma ve atölye düzenleyecek. Bir diğer öne çıkan etkinlik ise Handan Hacıbektaşoğlu tarafından düzenlenecek; “Dönüştür, Tasarla, Çal” isimli çocuk atölyesi yine çevre bilinci, geri dönüşüm, bilinçli tüketim gibi temalar çerçevesinde hayat bulacak. 

Gümüşlük Festival Akademisinden 5 masterclass 5 konser

Gümüşlük Festval Akademisi (GFA) bu yıl da kapılarını genç ve yetenekli müzisyenlerimiz için açıyor. Bugüne kadar yerli ve yabancı uyruklu 1200 civarında öğrenci yetiştiren GFA, ihtiyaç sahibi öğrencilerine de burslu okuma imkanı sağlıyor ya da destekçilerle buluşturuyor. GFA’da bu yıl daha genç piyanistler için 7 – 10 Temmuz tarihleri arasında bir masterclass programı düzenlenecek. 2022 festival döneminde 3 dalda gerçekleşecek 5 ustalıksınıfında belirli seviyedeki öğrenciler için düzenlenen masterclassın ilki ise 11 – 22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. İspanyol piyanistler Juan Lago ve Belen Navarro’nun yanı sıra Piyanist Gülsin Onay, masterclassa eğitimci olarak katılacak. Piyano Masterclassının ikincisi ise 26 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sınıfın eğitmenliğini ise İngiliz piyanistler Murray McLachlan, Kathryn Page ve Piyanist Gülsin Onay üstlenecek. GFA’ya katılan genç yetenekler Kumda Piyano kapsamında iki konser verecek. İlk sınıfın konseri, 22 Temmuz akşamı; ikinci sınıfın konseri ise 6 Ağustos akşamı Gümüşlük sahilinde düzenlenecek. GFA’da 8 – 13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Keman Masterclassını Macar müzisyen Antal Zalai;  16 – 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Çello Masterclassını ise Fransız sanatçı Ophelie Gaillard verecek. Keman masterclassına katılan öğrenciler, 13 Ağustos akşamı; Çello Masterclassına katılan öğrenciler ise yine Gümüşlük sahilinde 20 Ağustos akşamı izleyici karşısına çıkacaklar. 
  1. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sponsorları
Ana Sponsor: Bosfor TurizmKurumsal Sponsorlar: Bodrum Belediyesi; Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul BaşkonsolosluğuEtkinlik Sponsorları: Roas Hotel Bitez, Institut Français Türkiye İzmir, Aktur, BAU konservatuvar, Liba Laboratuarları, Jazz MigrationFestivalin bu yıl iş birliği içerisinde olduğu kurumlar: Zuhal Müzik, Muğla Büyükşehir Belediyesi 
  1. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali program:
18.07 Pazartesi – Juan Lago & Belen Navarro (İspanya ) –  Piyano – Açılış konseri, TAŞTA -Antik Taş Ocağı22.07 Cuma – GFA Kumda Piyano, KUMDA – Festival Merkezi24.07 Pazar –  Dönüştür, Tasarla, Çal – Handan Hacıbektaşoğlu, KUMDA – Festival Merkezi27.07 Çarşamba – Gülsin Onay  –  Serhan Bali ile Açıklamalı Konser – Zefirya Kültür Merkezi02.08 Salı – Murray McLachlan & Kathryn Page (İngiltere)- Piyano, TAŞTA – Antik Taş Ocağı03.08 Çarşamba – Son Sözün Şifreleri: Saygun, Opus 76 – Türev Berki –               Söyleşi, KUMDA – Festival Merkezi04.08 Perşembe – Danica Stojanova (Makedonya) – Piyano,               Zefirya Kültür Merkezi06.08 Cumartesi – GFA Kumda Piyano, KUMDA – Festival Merkezi09.08 Salı – Tuna Bilgin – Festival Akademi Gençler Konseri12.08 Cuma – Antal Zalai  – Keman (Macaristan) & Yener Gökbudak  – Piyano, TAŞTA- Antik Taş Ocağı13.08 Cumartesi – GFA Kumda Keman, KUMDA – Festival Merkezi15.08 Pazartesi – “Beethoven’ı anlatmak” (Teatral konser), TAŞTA- Antik Taş Ocağı19.08 Cuma – Ophelie Gaillard (Fransa) – Viyolonsel & Atakan Sarı  – Piyano, TAŞTA- Antik Taş Ocağı20.08 Cumartesi – GFA Kumda Çello, KUMDA – Festival Merkezi22.08 Pazartesi – Tabanları Yağlamak – Zeus ve Bilge Zeytin Ağacının Hikayesi, Çocuk Oyunu, SUDA – Festival Merkezi27.08 Cumartesi – Şatonun Altında (Tiyatro Oyunu              ), TAŞTA – Antik Taş Ocağı 28.08 Pazar – Bir Çekirgenin Rüyası – Sirk performansı (Hollanda), SUDA – Festival Merkezi29.08 Pazartesi – Uriel Herman (İsrail)  – Caz piyano, SUDA – Festival Merkezi30.08 Salı – Nout (Fransa) – Jazz Trio, SUDA – Festival Merkezi31.08 Çarşamba – Mehmet Ali Şimayli “Portrait and a Dream”, SUDA – Festival Merkezi02.09 Cuma – Zozo – Lakuti (Güney Afrika)  – DJ Performansı, SUDA – Festival Merkezi03.09 Cumartesi – Q-BRA – Şevval Kılıç – DJ Performansı, SUDA – Festival Merkezi06.09 Salı – Love Jazz Quartet, SUDA – Festival Merkezi08.09 Perşembe – Çocuklar için Masalların Masalı, SUDA – Festival Merkezi09.09 Cuma – Yürüyen Merdiven ve Tülay Günal, SUDA – Festival Merkezi14.09 Çarşamba – Kapanış konseri – Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası & Gümüşlük Festival Akademisi Genç Yetenekler & Gülsin Onay, Şef Işın Metin, TAŞTA – Antik Taş OcağıYeşil Yaşam Gümüşlük Program: 1-10 Eylül 2022Çocuk Oyunları Atölyesi –  Caner ve Tamer Karataş, KUMDA – Festival MerkeziBabun Play  – KUMDA – Festival MerkeziBozcaada Ekolojik Belgesel Filmleri – KUMDA – Festival MerkeziDevr-i ÂLEM – Doğa üzerine bir muhabbet çemberi  – Güneşin Aydemir, KUMDA – Festival Merkezi Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır. Biletler: Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir. Biletler Temmuz ayının ilk haftası satışa sunulacak.