NALAS’ın Dönem başkanlığı  Fatih Belediyesine geçti…

NALAS’ın yeni başkanı Mehmet Ergün Turan oldu

NALAS’ın Dönem başkanlığı  Fatih Belediyesine geçti.

Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan NALAS Başkanlığını düzenlenen törenle devir aldı. Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS) 2023-2024 yılı başkanlığı, Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’a geçti.

Turan, NALAS başkanlığını Sırbistan Şehirler ve Belediyeler Birliği Başkanı Goran Cvetanoviç’ten düzenlenen törenle teslim alan Turan, “Bu tür birliklerin afetlerde, insanlığın karşı karşıya olduğu çevre, iklim gibi konularda, fikri ve gelişim anlamında çok ciddi katkıları var. İnşallah biz de başkanlığımız döneminde bu çalışmalara katkı sunmaya çalışacağız” dedi.

2022-2023 dönemi NALAS Başkanı Leskovac Belediye Başkanı & Sırbistan Şehirler ve Belediyeler Birliği Başkanı (SCTM) Goran Cvetanović’den Başkanlığı devir alan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan yaptığı konuşmasında; “Sayın Belediye Başkanları, Genel Kurul toplantı gündeminin müzakeresine geçmeden önce, bu yıl NALAS’ta yapacağımız çalışmalarla ilgili vizyonumu sizlerle paylaşmak isterim.

Ağın gücünün üyelerinden, yani siz yerel yönetim birlikleri ve üyeleriniz olan yerel yönetim yetkililerinden geldiğine olan inancımla NALAS Başkanlığı görevini devralıyorum. Bölgemizdeki her şehir ve belediye NALAS’ın bilgi, deneyim ve uzmanlığından yararlanabilir. Başkanlığım sırasında, tüm Güneydoğu Avrupa’yı kapsayacak şekilde NALAS’ın kapsamını genişletmek için çalışacağım.

2023’e, bugün resmiyete dökeceğimiz, 2023-2027 yıllarını kapsayan yeni bir stratejiyle başlıyoruz. NALAS’ın misyon ve hedeflerine ulaşmak için her zamankinden daha güçlü ve kararlı olduğuna inanıyorum. Bu yeni strateji bağlamında NALAS esas odağı olan Balkanlar’daki yerel yönetim birliklerini güçlendirme hedefiyle çalışmaya devam edecek. Aynı zamanda bu odadaki herkes için büyük önem teşkil eden sürdürülebilir kalkınma, kamusal hizmetlerin dijitalleşmesi, kentlerin dayanıklılığı ve sosyal kapsayıcılık konularına da odaklanmayı sürdürecek. Önümüzde çok iş var, fakat birlikte çalışıp güçlerimizi birleştirdiğimizde ne kadar başarılı olduğumuzu biliyorum.”şeklinde yapacakları katkıları açıkladı