Sanayiciden ilçe bazlı teşvik talebi

Sanayiciden ilçe bazlı teşvik talebi

Yaşanan deprem felaketinden en çok etkilenen iller arasında yer alan Kahramanmaraş’ta sanayiciler yeniden üretime geçmek için destek ve teşvike ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Kahramanmaraş’ta her ölçekteki sanayi tesislerinde zarar görüldüğünü ifade eden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Devletimiz iller bazında teşvik paketlerini devreye alıyor. Teşviklerin il bazlı değil, ilçe bazlı verilmesinde yarar var. Ayrıca sadece sanayiciye değil çalışanlara da teşvik verilmeli” diye konuştu.

Üretim tesisinin %95’i hasar gördü

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından tüm Türkiye yaraları sarmak için tek yürek oldu. Milyonlarca kişinin etkilendiği depremin üzerinden 1 aydan fazla süre geçerken, bölgedeki yardım faaliyetleri ve çalışmalar devam ediyor. Diğer taraftan sanayici ve üreticiler de üretime geçmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda tekstil sektörünün kalbi konumundaki Kahramanmaraş’ta sanayicinin durumu ve beklentilerini aktaran İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Kahramanmaraş’ta sanayi ve üretim tesislerinin yüzde 95’inin zarar gördüğünü söyledi.

Asgari ücret için 11 bin 759 TL önerisi 

Kahramanmaraş’ın bir tekstil şehri olduğunun altını çizen Ahmet Öksüz, “Türkiye’deki konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün yaptığı üretimin yüzde 50’si Kahramanmaraş’a dayanıyor. Tekstil ve hazır giyim sektörünün 2022 ihracatı da 30 milyar dolar seviyelerinde. Teşviklerin ve desteklerin doğru kullanılması çok büyük önem taşıyor. Depremden etkilenen tüm iller arasında bulunan sanayi tesisleri hesaba katıldığında zarar görenlerin yüzde 90’ı Kahramanmaraş’ta bulunuyor. O yüzden sanayi tesislerine ilçe bazlı olarak özel kararların alınması şart. Deprem bölgelerinde asgari ücretin işverene olan toplam maliyetinin, yani 11 bin 759 TL’nin doğrudan çalışana verilmesi uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir